Dubaj

O Dubaju można pisać wiele. Dubaj to miasto należące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podobnie jak jednak wcześniej opisywany przeze mnie Hongkong jest to miasto bardzo autonomiczne. Dubaj to miasto, które jest stolicą Emiratu Dubaj i właściwie odrębnym państwem. Trochę to zagmatwane ale tak jest.

Dubaj to również jedno z na pewno najbogatszych, jeśli nie najbogatsze miasto świata. Obecnie mamy tutaj niesamowity przyrost demograficzny. Wielu rdzennych mieszkańców właściwe zarabia tutaj na złożach ropy. Tak, właśnie na ropie to miasto żyje i dzięki temu jest takie bogate. Ostatnio Dubaj jak już wspominałem bardzo się rozrósł. Widać to również w telewizji, gdzie coraz częściej w Dubaju są rozgrywane bardzo prestiżowe imprezy sportowe, takie jak chociażby tenis ziemny czy turnieje golfowe klasy masters.

Do Dubaju najwięksi sportowcy przyjeżdżają chętnie, bowiem najczęściej nagrody finansowe są tutaj po prostu astronomiczne. W Dubaju rozgrywane są zresztą również inne znane dyscypliny takie jak kolarstwo, i wyścig dookoła Dubaju ostatnio coraz popularniejszy. W Dubaju sportem narodowym jest jednak krykiet i to on ma tutaj najwięcej fanów. Ostatnio bardzo popularne są też Rugby, znacznie mniejszą popularnością cieszą się tutaj sporty takie jak piłka nożna czy koszykówka, czyli sporty dominujące w Europie czy też Ameryce.

Jedną z najważniejszych firm jakie mają swoją siedzibę i od dawna działają na terenie Dubaju są linie lotnicze Fly Emiratem. To potężny koncern, który od wielu lat cieszy się sporą renomą wśród przewoźników lotniczych. Jest to w tej chwili jeden z liderów na tym rynku. Dubaj to również dobrze rozwinięta sieć dróg, jednak brak kultury jazdy powoduje tutaj częste wypadki na drogach. Stale rosnąca populacja wiele zmienia w przypadku dróg, dlatego mimo wszystko drogi w Dubaju wymagają nie tyle modernizacji, co po prostu musi być ich w przyszłości więcej, ponieważ coraz więcej samochodów porusza się po drogach i dzieje się to bardzo szybko, wręcz populacja i liczba samochodów zdaniem mieszkańców wydaje się rosnąć lawinowo.

Dubaj to również niesamowity projekt związany ze stacjami metra. Do 2012 ma tutaj powstać największa sieć metra na świecie, a już na pewno zdecydowanie najnowocześniejsza. Techniki tutaj wykorzystywane podczas budowy metra są niesamowite. Podobno cały system nie będzie nawet wymagał kierowców metra, ale czy można w całości zaufać technice? Na to pytanie na pewno poznamy odpowiedź w najbliższych latach. Cały projekt jest według naszych danych wart 3,89 miliarda dolarów, jest to astronomiczna kwota i wielkie przedsięwzięcie dla całego Dubaju. Szacuje się ,ze najdłuższa linia metra będzie miała znacznie ponad 100 kilometrów. Jest ot imponujący wynik, aż strach pomyśleć, co by było gdyby taka linia metra powstała w naszej stolicy, jest to jednak dla nas w tym momencie nieosiągalne i jeszcze przez wiele lat tak będzie. W Dubaju obecnie buduje się także najnowocześniejsze lotnisko na świecie, co jak co , ale w Dubaju nikomu a już na pewno inwestorom pieniędzy nigdy nie zabraknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *