Eidhoven

Eindhoven to największe miasto w południowej Holandii. Jest ono znane przede wszystkim ze znakomitej sieci dróg , podobnie zresztą jak w całej Holandii. Miasto jest położone bardzo nisko nad powierzchnią ziemi. Jego powierzchnia wynosi 88,28 kilometrów kwadratowych. Liczba ludności tego miasta wynosi 208 tysięcy kilometrów kwadratowych, natomiast wielkość całego zespołu miejskiego wynosi nieco ponad 400 tysięcy. To znacznie mniej niż Amsterdam, jednak i tak jest to jedno z największych miast w południowej Holandii.

Eindhoven posiada miasta partnerskie takie jak : Chinandega i polski Białystok. Z Białymstokiem miasto prowadzi wymianę handlową, są one partnerami handlowymi. Przejdźmy teraz do historii tego miejsca, otóż to miasto zostało założone w 1232 roku, wtedy też zyskało one prawa miejskie, wcześniej było osadą. Pomiędzy wojnami, w okresie między wojennym miasto to stało się elektrycznym centrum Holandii i tak jest to dziś. Ważnym okresem historycznym był zabór Eindhoven i napad na to miasto przez Niemców. Jednak miasto to zostało wyzwolone w 1944 przez aliantów i nie uległo jakiemuś drastycznemu zniszczeniu jak Warszawa na przykład z miast polskich.

Same miasto w obecnym zakresie można podzielić na 7 dzielnic. Największą dzielnicą jest centrum, to tam jak sama nazwa wskazuje znajduje się serce tego miasta , z rynkiem na czele. Teraz kila słów o zabytkach. Do najważniejszych zabytków tego dosyć jednak nowoczesnego miasta można zaliczyć neogotycki kościół Świętej Katarzyny. Jest to gotycka budowla, dosyć niezwykła i nie spotykana nigdzie indziej. Według moich informacji powstała ona w roku 1860, do roku 1867 była wykańczana i od tej pory nie była w jakiś specjalny sposób odnawiana. Kolejnym zabytkiem jest Muzeum techniki Evoluon. Jest to bardzo znane w całej Holandii, ale też w całej Europie największe muzeum tego typu. Zostało ono utworzone w roku 1966 i do dziś jest znakomicie zachowane ze wszystkimi jego elementami. Kolejnym bardzo ważnym zabytkiem jest dawna fabryka Philipsa. Firmę tą założoną wiek temu zna chyba każdy, w Eidhoven mieści się pierwsza fabryka tej firmy. Philips był jednym z niewielu założycieli firmy, którzy podczas okupacji Eindhoven w czasach II wojny światowej nie uciekli za granicę i kontynuowali swoją karierę w Holandii. Obecnie produkty Philipsa zna chyba każdy na całym świecie. Firma ta produkuje bowiem niemal wszystkie dostępne urządzenia elektroniczne od telewizorów po depilatory.

Jeżeli chodzi o sport, to oczkiem w głowie kibiców w Eindhoven jest ich klub piłkarski – PSV Eindhoven. Przez ostatnie lata ten klub święci wielkie triumfy i godnie rywalizuje zarówno na arenie krajowej ze swoim wielkim rywalem Ajaxem Amsterdam jak i na zagranicznej arenie w lidze mistrzów i pucharze UEFA, jest to na pewno chluba miasta Eindhoven. NA stadion tego klubu, na jego mecze ligowe, pucharowe lub sparingowe niemal zawsze przychodzi wielkie grono kibiców, często pełne trybuny fanów ten znakomitej drużyny piłkarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *