Kiedy rozważyć pójście na psychoterapię?

Czy kiedyś miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeżeli tak to nie jesteś sam. Według gabinet psychoterapii kielce nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z poważną przypadłością, utratą wagi lub rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, zwolnieniem z pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem alkoholu. Wszystkie te problemy są często szkodliwe dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog powinien wspomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają ludzie w każdym wieku, aby żyć bardziej efektywnie, zdrowiej i w pełni satysfakcji. W czasie terapii psycholog stosuje naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre nawyki. Występuje kilka podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować jego własne problemy.  Proces ten oparty jest na kooperacji i rozmowie. Pacjent ma zagwarantowane otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób oceniał.  

Wraz z psychologiem będziesz działać po to, żeby odkryć i wyeliminować wzory zachowania, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać dotychczasowe problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby sprawniej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Z powodu błędnego rozumienia czym jest psychoterapia, wiele osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają fakty i nie opierają się na mitach, to ludzie nierzadko czują się zdenerwowani przed podjęciem próby leczenia. Warto przezyciężyć strach, ponieważ jeśli jakość funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez dłuższy czas. Inni także mogą odczuwać potrzebę pomocy w przewlekłej chorobie, która ma wpływ na emocje i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z perspektywą rozpadu związku, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *