Monachium

Miasto Monachium to jedno z największych miast w Niemczech, mniejsze w sumie tylko od Berlina. Jest ot stolica Bawarii, jednego z regionów państwa niemieckiego. Leży ono na Wyżynie Bawarskiej , mieści się nad rzeką Izarą. Jest to również jeden z głównych ośrodków finansowo kulturalno gospodarczych w Niemczech i na pewno najważniejszy tego typu ośrodek w Bawarii, w tej części Niemiec.

Liczba ludności tego miasta wynosi 1,4 miliona, natomiast powierzchnia to nieco ponad 300 kilometrów kwadratowych. Średnia gęstość zaludnienia jest nieco wyższa niż w Berlinie, czyli stolicy Niemiec, bo wynosi ponad 4300 osób na każdy kilometr kwadratowy powierzchni tego miasta. Miasto słynie głównie z piwa. To tutaj odbywa się coroczny festiwal piwa niemieckiego a właściwie bawarskiego, jest to wielkie święto. Bawarczycy w tej części Niemiec zresztą szczególnie kochają ten rodzaj alkoholowego trunku.

Stare miasto w stolicy Bawarii jest malownicze i znajduje się tam bardzo wiele ciekawych zabytków. Liczne kościoły gotyckie oraz inne tego typu budowle wysypują się tutaj jak z rękawa. W Monachium można znaleźć także wiele parków i innego rodzaju obszarów zielonych, co na pewno sprzyja mieszkańcom miasta. Mają się oni gdzie wybrać na spacery w tym zatłoczonym mieście i odpocząć od miastowego zgiełku chociaż na kilka chwil. Stolica Bawarii to również znakomicie rozwinięta strona naukowa. Jest to najbardziej znany ośrodek naukowy w tej części południowych Niemiec. Znajdują się tutaj liczne publiczne i prywatne uczelnie wyższe. Jest ich mniej niż w Monachium ale i tak wystarczająco dużo, by studenci nie narzekali na brak jakiegoś kierunku i miejsca do wyboru studiów. Monachium to centrum finansowe tej części Niemiec. Jest tutaj bardzo dużo banków i przedsiębiorstw związanych z finansami takich jak chociażby ubezpieczalnie. Silnie rozwija się tutaj również branża przemysłu elektronicznego i mechanicznego.

Aglomeracja Monachium i okolic to 2,6 miliona ludzi. Jest to druga pod względem wielkości po Berlinie aglomeracja w Niemczech. W Monachium jest również dobrze rozwinięta sieć dróg oraz znakomita sieć kolejowa. Jest tutaj siec nowoczesna, szybka kolej, która umożliwia podróżowanie po całych Niemcach i jeszcze w głąb Europy dalej. Monachium jest słynne na całym świecie również ze swojego piłkarskiego klubu. Bayern Monachium to jeden z najsłynniejszych piłkarskich klubów w historii świata. Jest to również zdecydowanie najbardziej utytułowany klub w Niemczech , wielokrotny i aktualny mistrz tego kraju. Zdobywca wszystkich pucharów europejskich i to wielokrotnie, na pewno Monachium jest słynne i cieszy się z postawy tego klubu. Bayern to zespół , który nigdy jak i ekipa Niemiecka w piłce nożnej nie schodzi poniżej pewnego określonego, wysokiego zresztą poziomu. Monachium doznało wielkich zniszczeń w czasie II wojny światowej, jednak szybko miasto zostało odbudowane. Zachowały się również liczne zabytki. Na pewno jest ot najpiękniejsze i najważniejsze miasto południowych Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *