Seul

Seul to wielkie miasto leżące oczywiście w Korei. Seul już od 1392 roku jest niezmiennie stolicą Korei. Jest to zarazem jedno z największych miast na świecie. Według niedawnych diagnoz Seul zajmuje 3 miejsce pod względem ilości ludności jeżeli brać pod uwagę aglomeracje miejskie. To fantastyczny wynik, co świadczy o potędze tego miasta. Seul jako cała metropolia wraz z okolicami to ponad 23 miliony mieszkańców, a liczba ta ciągle rośnie. Jest to miasto mające niemal tak dużo mieszkańców, jak nasz kraj.

Seul jako samo miasto bez aglomeracji to natomiast też dużo ,bo ponad 10 milionów mieszkańców. Seul jest stolicą Korei Południowej. Został nią zaraz po tym , jak w Korei nastąpił rozpad na Koreę Północną i Południową. Od tej pory Seul to stolica tylko i wyłącznie południowej części Korei, która jest w zasadzie teraz odrębnym państwem. Niestety oba te zwaśnione państwa w dalszym ciągu prowadzą ze sobą niespokojną wojnę, która na pewno nikomu nigdy na dobre nie wyszła. Ale nie o tym chciałem pisać w tym artykule.

Wróćmy zatem do tematu Seulu. Otóż to miasto jest podzielone zasadniczo na 25 dzielnic. Wszystkie one są w jakiś sposób charakterystyczne. Mamy więc i dzielnicę biedną i bogatą oraz dzielnice średniej klasy. Warto też wspomnieć, że Seul nie ma dużej powierzchni jak na swoją populację. Czyni to z Seulu jedno z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Jego współczynnik gęstości zaludnienia wynosi ponad 15 tysięcy osób na każdy kilometr kwadratowy. Dla porównania większość z innych wielkich metropolii takich jak Tokio czy Nowy Jork mają ten współczynnik znacznie niższy, nie przekraczający nawet 10 tysięcy. Seul to zatem miasto bardzo zatłoczone. Całkowita powierzchnia miasta Seul wynosi za to 614 kilometrów kwadratowych, wcale nie tak dużo, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Seul to oczywiście miasto bardzo nowoczesne. To właśnie tutaj mamy najszybsze łącza osiedlowe świata. To tutaj też najczęściej ludzie korzystają z takich dobrodziejstw jak nowoczesne sprzęty, czy na przykład łączności bezprzewodowe.

W Seulu jest najwięcej łączy internetowych nowej generacji ze wszystkich miast na świecie. W Seulu bardzo dużo jest także pojazdów zmechanizowanych. Mówi się nawet, że zarejestrowanych w 2010 roku będzie ich już znacznie ponad 1 milion. To niesamowicie wysoka liczba. Jeżeli chodzi o stronę transportową , tutaj Seul również prezentuje się bardzo dobrze. Rozbudowana i znakomicie zaprojektowana sieć dróg sprzyja kierowcom. Natomiast dwa lotniska pozwalają mieszkańcom Seulu o każdej porze dnia i nocy dostać siew wybrane przez nich miejsce na ziemi. Trzeba dodać , że oba lotniska są ogromne i codziennie przewija się przez nich wiele osób. Seul posiada również stacje metra w obrębie praktycznie wszystkich najważniejszych dzielnic miasta, łącznie z centrum, gdzie jest tych stacji zdecydowanie najwięcej. Według historyków Seul jako osada powstał w roku 18 przez naszą erą, wtedy to mówi się, że znaleziono pierwsze zapiski na temat tej osady, teraz wielkiej , jednej z największych metropolii na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *