Wrocław

Wrocław nie bez przyczyny uznawany jest za stolice dolnego Śląska. Jest to jedne z największych i najpiękniejszych miast Polski. Miasto liczy 632 240 mieszkańców, a jego powierzchnia zajmuje 293 km2 . Pod względem liczby ludności zajmuje ono czwarte miejsce, a pod względem powierzchni piąte. Miasto położone jest w krainie geograficznej zwanej nizina Śląską, nad drugą co do długości rzeka w Polsce, Odrą. Jest ono bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata, gdyż znajduje się w nim wiele zabytków.

Miejscem które powinien odwiedzić każdy turysta jest bez wątpienia wrocławski rynek. Jest to jeden z największych rynków staromiejskich w Europie. Jego wymiary to 205 x 175 metrów. Jest pięćdziesiąty plac na świecie pod względem wielkości. Budowle znajdujące się na rynku reprezentują style z różnych epok. Do najciekawszych zabytków należą liczne kamienice, oraz ratusz. Kolejnym ważnym miejscem jest Ostrów Tumski. Jest to najstarsza część Wrocławia, zamieszkana już w IX. w. p. n. e. Każdy turysta zwiedzający Wrocław, powinien również odwiedzić Stare Miasto, Plac Solny, Nowy Targ, a także ulicę Świdnicką oraz Szewską. We Wrocławiu znajduje się także największy ogród zoologiczny w Polsce, w którym znajduje Się 565 gatunków zwierząt.

Stolica Dolnego Śląska charakteryzuje się również dużą ilością obiektów muzealnych. Najważniejsze obiekty muzealne to: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Architektury oraz Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Ratuszu. Jedną z większych atrakcji jest Panorama Racławicka – wielki obraz o wymiarach 120 x 15 metrów, przedstawiający bitwę pod Racławicami. We Wrocławiu występuje kilkanaście teatrów. Najważniejszymi z nich są: Teatr Polski i Teatr Współczesny. Bardzo ważnym budynkiem jest także Opera Wrocławska położona przy ulicy Świdnickiej, nieopodal rynku. W mieście istnieje pięć Multipleksów. Dwa z nich należą do sieci Helios, dwa do Multikina, natomiast trzecie do Cinema City. Cztery z nich mieszczą się w galeriach handlowych. Poza tym, jest tu kilka starszych kin, takich jak: Warszawa, Lalka i Lwów. Wrocław jest jedynym miastem w Europie, które posada Kino Dworcowe znajdujące się na Dworcu Głównym.

We Wrocławiu występuje największy w Polsce aquapark – Wrocławski Park Wodny. Poza tym miasto posiada kilka mniejszych basenów. W mieście znajduje się ponadto wiele centów handlowych. Do najbardziej znanych z nich należą: Magnolia Park, Pasaż Grunwaldzki, Arkady Wrocławskie, Renoma, Galeria Dominikańska oraz Korona. Wrocław jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast w Polsce. Wydatki miasta wynoszą prawie cztery miliardy złotych, co sprawia że Wrocław zajmuje pod tym względem drugie miejsce w Polsce, zaraz po stolicy. Jeżeli chodzi o przychody, Wrocław znajduje się na trzecim miejscu, po Warszawie i Krakowie. W mieście występuje bardzo duży dochód na mieszkańca, który stanowi aż 150 % średniej krajowej. Wzrost gospodarczy wynosi 12,8% i jest jednym z najwyższych w kraju. Dla porównania wzrost gospodarczy Polski to 6,5%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *